Στην Κύπρο έφτασε ο Πρόεδρος της Βουλής των Αντιπροσώπων της Λιβύης Αγκίλα Σάλεχ.
Όπως ανακοινώθηκε από ιστοσελίδες της Λιβύης, ο Πρόεδρος της Βουλής της Λιβύης, έφτασε στην Κύπρο για ανεπίσημες επαφές, στέλνοντας ισχυρά πολιτικά μηνύματα και ενισχύοντας το μέτωπο συμμαχιών, που Αθήνα και Λευκωσία οικοδομούν με κράτη της περιοχής, απέναντι στην τουρκική προκλητικότητα.
Στο επίκεντρο των συζητήσεών του στο νησί θα είναι η συμφωνία που υπέγραψε η Τουρκία με την Κυβέρνηση Εθνικής Ενότητας στην Τρίπολη (GNA).
Αυτή την ώρα έχει συνάντηση με τον Πρόεδρο της Βουλής των Αντιπροσώπων της Κύπρου Δημήτρη Συλλούρη.
Απόσπασμα της Κοινής Δήλωσης μετά την συνάντηση του Προέδρου της Βουλής των Αντιπροσώπων Δημήτρη Συλλούρη με τον Πρόεδρο της Βουλής των Αντιπροσώπων της Λιβύης Agila Salah Essa.
“..Δηλώνουμε ότι η πρόσφατη υπογραφή Μνημονίου Συναντίληψης μεταξύ της Τουρκίας και του Προεδρικού Συμβουλίου της Κυβέρνησης ‘Εθνικής Συμφωνίας’ της Λιβύης αποτελεί κατάφωρη παραβίαση του διεθνούς δικαίου και στερείται νομικής βάσης, αφού παραβλέπει τις διατάξεις της Σύμβασης του ΟΗΕ για το Δίκαιο της Θάλασσας και δεν έχει τύχει της απαιτούμενης επικύρωσης απο τη Βουλή των Αντιπροσώπων της Λιβύης…”.