Σε κλοιό χιονιά η Πεντέλη , όπου αντιμετωπίζουν σημαντικά προβλήματα με την Τροχαία να προβαίνει στο κλεισιμο της Λεωφόρου Πεντέλης από το ύψος των φαναριών της Νέας Πεντέλης προς Παλαιά Πεντέλη.
Κλειστή επίσης και η Οδός Κλεισθένους από το Δασαρχείο Πεντέλης και πάνω (200 μέτρα πάνω από την Αναπαύσεως).
Επίσης, δεν θα λειτουργήσουν αύριο, Τρίτη 7 Ιανουαρίου 2020, οι Βρεφονηπιακοί και οι Παιδικοί Σταθμοί του Δήμου Πεντέλης, όπως ενημερώνει η διοίκηση του Δήμου Πεντέλης.
Οι δομές θα παραμείνουν κλειστές λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών
Ενδεικτικό της κατάστασης είναι η ανακοίνωση που εξέδωσε ο δήμος Πεντέλης και αποτυπώνει την εικόνα για την οποία δέχεται πολλές κριτικές, μιας και η ένταση των φαινομένων όπως ισχυρίζονται δεν δικαιολογούν αυτή την κατάσταση. Ειδικά όπως λένε για ένα δήμο με τεράστια εμπειρία και υποδομές εκχιονισμού.
Η έκτακτη ανακοίνωση του Δήμου Πεντέλης:
“Παρακαλείσθε θερμά να μην μετακινείστε ασκόπως από την πλατεία Πεντέλης (Παλαιό Δημαρχείο) και πάνω, καθώς στον κόμβο της πλατείας της Αγίας Τριάδας δημιουργείται μποτιλιάρισμα το οποίο δυσχεραίνει το έργο των συνεργείων του Δήμου που επιχειρούν τον εκχιονισμό και καθαρισμό των δρόμων.”
Τα συνεργεία του ΣΠΑΠ δίνουν αγώνα να βελτιωθεί η κατάσταση και να ανοίξουν τουλάχιστον οι κεντρικές οδικές αρτηρίες του δήμου.