Ελένη Γκρέτσα: Τα σενάρια τελειώνουν εδώ.
Σε απάντηση των ευφάνταστων σεναρίων που κυκλοφορούν από κάποιους κύκλους για την μη συμμετοχή μου στην Ειδική Συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Πεντέλης, με θέμα την έγκριση του Προϋπολογισμού 2020, θέλω να καταστήσω σαφές προς οποιαδήποτε κατεύθυνση ότι:
Η απουσία μου από την συνεδρίαση οφειλόταν σε προγραμματισμένο προ 2/μήνου επαγγελματικό ταξίδι στο εξωτερικό.
Με βρίσκει απολύτως σύμφωνη η εισήγηση-τοποθέτηση στο Δημοτικό Συμβούλιο του επικεφαλής του συνδυασμού μας, Λευτέρη Κοντουλάκου.
Είναι δε αυτονόητο, ότι εάν ήμουν παρούσα θα υπερψήφιζα την εναλλακτική πρόταση προϋπολογισμού που κατέθεσε σύσσωμη η αντιπολίτευση (πλην της Λαϊκής Συσπείρωσης), η οποία προέβλεπε τα παρακάτω, σε αντίθεση με την πρόταση της συνδιοίκησης Κεχαγιά-Παλαιοδήμου :
α) Μηδενικά τροφεία για τους Παιδικούς Σταθμούς του Δήμου,
β) Μείωση των δαπανών σε γιορτές και πανηγύρια,
γ) Περιορισμό της βιομηχανίας μελετών άνευ ουσίας, οι οποίες τελευταία, παραγγέλνονται αθρόα στο επίπεδο της απευθείας ανάθεσης.
Επιπρόσθετα, θα στήριζα τον προϋπολογισμό της αντιπολίτευσης για να σταματήσει η προσπάθεια εκχώρησης υπηρεσιών του Δήμου σε ιδιώτες εργολάβους, διασφαλίζοντας έτσι τα χρήματα των δημοτών.
Ελένη Γκρέτσα
Δημοτική Σύμβουλος Πεντέλης
με τον συνδυασμό “Μπροστά Μαζί”