Την ώρα που ο υδράργυρος δεν ξεπερνά τους 10 βαθμούς Κελσίου και η πόλη ζει μέσα σε μια παρατεταμένη παγωνιά, η δημοτική αρχή επέλεξε να σταματήσει την λειτουργία της δημοτικής συγκοινωνίας , για να κάνει συντήρηση στα λεωφορεία.
Έτσι η πόλη έμεινε χωρίς τοπική συγκοινωνία αναγκάζοντας τους δημότες να μετακινούνται πεζοί , μέσα στο ψύχος, ιδιαίτερα τις πρωινές και τις βραδινές ώρες.
Μάλιστα αν αναλογιστούμε ότι την δημοτική συγκοινωνία την χρησιμοποιούν κυρίως ηλικιωμένα άτομα , που δεν έχουν την δυνατότητα να μετακινηθούν μόνα τους , γίνετε σαφές ότι η απόφαση αυτή έχει φέρει αναστάτωση και αντιδράσεις.
Ήδη από τις δημοτικές παρατάξεις της αντιπολίτευσης και τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης , υπάρχει καθολική αντίδραση και αγανάκτιση , ενώ στην τοπική αγορά επικρατεί εκνευρισμός μιας και η κίνηση αυτή σε μια ευαίσθητη περίοδο όπου ξεκινούν και οι εκπτώσεις λειτουργεί αρνητικά στην εύρυθμη λειτουργία της.
Ειδικά δημότες που κατοικούν σε απομακρυσμένα σημεία , υποχρεούνται σε ένα αποκλεισμό, μιας και το κέντρο της πόλης απέχει έως και 2 χιλιόμετρα.