Σε εξέλιξη βρίσκεται αυτή την ώρα η διαμαρτυρία που οργάνωσαν ομάδες πολιτών για το μεταναστευτικό ζήτημα, στην πλατεία Συντάγματος. Κύρια συνθήματα είναι η” Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες” και “να πάρουμε την ζωή μας πίσω”.
Η διαμαρτυρία έχει συμβολικό χαρακτήρα και στοχεύει να ευαισθητοποιήσει την κοινή γνώμη αλλά και να στείλει μήνυμα αγωνίας και ενεργοποίησης, σε όσους διαχειρίζονται τις τύχες της χώρας.
Ήδη στα νησιά του Βορείου Αιγαίου που βιώνουν έντονα τις επιπτώσεις της παράνομης μετανάστευσης, έχουν προγραμματιστεί αντίστοιχες εκδηλώσεις ,αλλά και σε πόλεις σε όλη την χώρα , που αντιδρούν στην κατασκευή δομών φιλοξενίας.
Το ζήτημα δεν έχει ρατσιστική οπτική, η Ελλάδα πάντα ήταν χώρα δημοκρατική που σεβόταν τα ανθρώπινα δικαιώματα.Το χρέος της το έκανε και με το παραπάνω. Όμως ούτε μπορεί να σηκώσει το βάρος της παράνομης μετανάστευσης, αλλά και ταυτόχρονα κινδυνεύει σοβαρά η εθνική συνοχή και ασφάλεια.
Όπως ανέφεραν οι διοργανωτές της διαμαρτυρίας , οι δράσεις θα συνεχιστούν.