Διαστάσεις τσουνάμι , έχουν πάρει οι αντιδράσεις στο διαδίκτυο και όχι μόνο, από την δημοσίευση του λογότυπου για τον εορτασμό των 200 ετών από την Ελληνική Επανάσταση του 1821.Ένα λογότυπο που δεν συνάδει με την σημασία της επετείου και δεν συμβολίζει τα νοήματα και τα προτάγματα της Εθνικής Παλιγγενεσίας. Η έλλειψη του Σταυρού που υπήρξε το κυρίαρχο στοιχείο- σύμβολο στην Επανάσταση , που σε αυτόν ορκίστηκαν για την Ελευθερία της Πατρίδος , οι αγωνιστές του 21 , αποτελεί καταφανή προσπάθεια παραποίησης και αλλοίωσης της αλήθειας.
Μάλιστα στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης οι πολίτες διαμόρφωσαν το λογότυπο που ανακοίνωσε η Επιτροπή , προσθέτοντας τρία βασικά στοιχεία την Ελληνική Σημαία, Το Σταυρό και το γαλάζιο χρώμα.
Το αποτέλεσμα είναι εμφανώς καλύτερο σχεδιαστικά και σημειολογικά.
Μάλιστα αναμένονται να αναληφθούν πρωτοβουλίες προς αυτή την κατεύθυνση, από ομάδες πολιτών και φορείς. Ήδη έχει αρχίσει να υπάρχει προβληματισμός και δεν θα είναι έκπληξη αν δούμε να γίνετε κάποιου είδους παρέμβαση.