Απανωτά είναι τον τελευταίο καιρό τα κρούσματα σχολικής βίας , που έχουν “αναβαθμιστεί” σε βιαιότητα και χαρακτηρίζονται ως βαριά περιστατικά. Μέχρι πρότινος ξέραμε για συμβάντα ενδοσχολικής βίας με λεκτικές επιθέσεις και μικρής έντασης αντιπαραθέσεις. Τον τελευταίο καιρό τα κρούσματα χαρακτηρίζονται από πρωτοφανή σκληρότητα , που αγγίζει τα όρια της δολοφονικής ενέργειας. Γεγονότα που χτυπάνε καμπανάκι για την κατάσταση που υποβόσκει μέσα στις σχολικές αίθουσες και που από καθαρή τύχη δεν έχει συμβεί το μοιραίο.
Σύμφωνα ρεπορτάζ του τηλεοπτικού σταθμού Star ένας 17χρονος μαθητής λυκείου έπεσε θύμα άγριου ξυλοδαρμού, στο σχολείο του στον Βύρωνα, επειδή προσπάθησε να υπερασπιστεί την αδελφή του, η οποία δεχόταν καθημερινά bullying από συμμαθητές της.
Η μικρότερη αδερφή του, που παρατηρούσε το φρικτό θέαμα ξεσπά λέγοντας: «Πηδούσαν πάνω στο κεφάλι του, τον χτυπούσαν σαν να ήθελαν πραγματικά να τον σκοτώνουν. «Μου κλέψανε δυο φορές χρήματα, από την θήκη του κινητού μου. Με φτύσανε, λέγοντας μου χυδαίες λέξεις».
Οι καθηγητές μόλις αντιλήφθηκαν το περιστατικό επενέβησαν για σταματήσουν την επίθεση και ο μαθητής μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο με ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ σε κακή κατάσταση, έχοντας υποστεί σοβαρές σωματικές βλάβες.
Η μητέρα του θύματος τόνισε πως το παιδί φέρει αιμάτωμα στο μάτι του από κόψιμο, το οποίο προέκυψε από άγνωστο αντικείμενο (πιθανώς σιδερογροθιά).
Η οικογένεια του μαθητή κατέθεσε μήνυση κατά των υπευθύνων του ξυλοδαρμού.