Σε εξέλιξη βρίσκεται η διαμαρτυρία δημάρχων και κατοίκων των νησιών του βορειοανατολικού Αιγαίου έξω από το υπουργείο Εσωτερικών στη Βασιλίσσης Σοφίας για την απόφαση της κυβέρνησης να επιτάξει συγκεκριμένες περιοχές για τη δημιουργία κλειστών κέντρων για τους πρόσφυγες και τους μετανάστες.
Οι συγκεντρωμένοι ζητούν την αποσυμφόρηση των νησιών και τη μη δημιουργία αυτών των κέντρων.
“Αυτά τα νησιά ήταν, είναι και θα είναι ελληνικά. Κανείς δεν μπορεί να μας αποξενώσει από τη μητέρα-πατρίδα με όποιο μέτρο κι αν πάρει, όποια επίταξη κι αν κάνει. Εδώ θα είμαστε και θα αγωνιζόμαστε για να μην περάσουν αυτά τα μέτρα” επεσήμανε ο περιφερειάρχης Βορείου Αιγαίου Κώστας Μουτζούρης. Καλούμε την κυβέρνηση να το ξανασκεφτεί , τόνισε ο περιφερειάρχης Βορείου Αιγαίου.
Οι συγκεντρωμένοι θα πραγματοποιήσουν πορεία προς τη Βουλή.
Έντονες διαμαρτυρίες των συγκεντρωμένων προκάλεσε η παρουσία μικρής ομάδας από τη Χρυσή Αυγή , με τον ευρωβουλευτή Λαγό , όπου με συνθήματα απαιτούσαν να αποχωρήσουν από την εκδήλωση διαμαρτυρίας. Δεν έχουν καμιά σχέση μαζί μας τέτοια στοιχεία , φώναζαν. Η παρουσία τους είναι στημένη για να χαρακτηριστούμε ακραίοι και φασίστες , σχολίαζαν. Όπως συνέβη και με την Συμφωνία των Πρεσπών.
«Μην απαξιώνετε τη Λέσβο και το βόρειο Αιγαίου! Καμία νέα δομή, άμεσος απεγκλωβισμός -αποσυμφόρηση των νησιών μας» τονίζει η Ομοσπονδία Λεσβιακών Συλλόγων Αττικής (ΟΛΣΑ) σε ανακοίνωσή της.
Στο βίντεο που ακολουθεί ακούγονται οι έντονες διαμαρτυρίες κατά των μελών της Χρυσής Αυγής.