Ο Δήμος Πύργου και ο Δημοτικός Οργανισμός Πολιτισμού καλούν όλους τους πολίτες σε ένα αφιέρωμα στην Ελληνική Αποκριά που θα γίνει την Παρασκευή 21/2 και ώρα 7μμ στην κεντρική πλατεία του Πύργου.
Σχολεία και χορευτικοί σύλλογοι της περιοχής θα ξετυλίξουν χορεύοντας πρώτη φορά όλοι μαζί το ” γαϊτανάκι ” της δικής μας Αποκριάς . Στην συνέχεια θα παρουσιάσουν λαϊκά Αποκριάτικα δρώμενα και χορούς που έχουν τις ρίζες τους στην Ελληνική Παράδοση και μετά θα παρασύρουν τους πολίτες σε ένα μεγάλο χορό !
Τα Σχολεία που λαμβάνουν μέρος είναι: 1ο Γυμνάσιο Πύργου, 3ο Δημοτικό Πύργου, Δημοτικό Βουναργου , 5ο Δημοτικό Πύργου, 9ο Νηπιαγωγείο, παιδικός σταθμός “Ρήγας “.
Οι σύλλογοι που θα χορέψουν είναι οι: Λύκειο Ελληνίδων, Αρχαία Λετρινα, Χορευτικός σύλλογος Γουμερου, Πολιτιστικός Σύλλογος Κατακόλου ” Φάρος ” , Πολιτιστικός Σύλλογος Μυρτιας, Πολιτιστικός Σύλλογος Δεξαμενή και σχολή χορού “Χοροκινηση” .