Το Αμβούργο είναι το πρώτο κρατίδιο στο οποίο το ακροδεξιό AfD, δεν θα εκπροσωπείται στο τοπικό κοινοβούλιο, σύμφωνα με τα αποτελέσματα των σημερινών εκλογών.
Τα επίσημα στοιχεία στην πόλη-κρατίδιο του Αμβούργου, δείχνουν καθαρή νίκη του Σοσιαλδημοκρατικού Κόμματος (SPD), τον διπλασιασμό των ποσοστό των Πρασίνων και το ιστορικό χαμηλό του Χριστιανοδημοκρατικού Κόμματος (CDU).
Σύμφωνα με αυτά, το SPD εξασφαλίζει 37,6% (-8,0 από τις εκλογές του 2015), το CDU 11,4% (-4,5), με το χαμηλότερο ποσοστό του από το 1950, οι Πράσινοι 25,5% (+13,1), επιβεβμβούργοπυ αιώνοντας την ανοδική πορεία των τελευταίων χρόνων, η Αριστερά 9,1% (+0,6), οι Φιλελεύθεροι 5% (-2,4), «πληρώνοντας» το κόστος της κρίσης στην Θουριγγία και η Εναλλακτική για την Γερμανία (AfD) 4,7% (-1,4).