Μεγάλη συγκέντρωση πραγματοποιήθηκε στην πλατεία Σαπφούς της Μυτιλήνης από το Παλλεσβιακό Εργατοϋπαλληλικό Κέντρο και το νομαρχιακό τμήμα της ΑΔΕΔΥ με αίτημα την άμεση αποσυμφόρηση της Λέσβου και την αποχώρηση των ΜΑΤ, εκφράζοντας τη δυσαρέσκειά τους για τους χειρισμούς της κυβέρνησης στο μεταναστευτικό.
Στα συγκεκριμένα σημεία κάτοικοι των περιοχών ήρθαν σε σύγκρουση με αστυνομικές δυνάμεις, ιδιαίτερα στην περιοχή της Καράβας από τη μεριά του Μανταμάδου. Κόσμος που ήθελε να περάσει στην πλευρά του Μανταμάδου, εμποδίστηκε από τις αστυνομικές δυνάμεις όπως καταγγέλλουν οι ίδιοι, με την ένταση να είναι έντονη.
Πληροφορίες έλεγαν νωρίτερα ότι στην περιοχή της Καράβας έχει ξεσπάσει φωτιά σε δασική έκταση που βρίσκεται κοντά στο δρόμο μετά από τις συνεχείς ρίψεις χειροβομβίδων κρότου-λάμψης και δακρυγόνων, όπως είπαν αυτόπτες μάρτυρες.
“Λουκέτο” από τους επιχειρηματίες
Μαζικά έβαλαν λουκέτο οι επιχειρηματίες της Μυτιλήνης, αγανακτώντας με τα πρωτοφανή επεισόδια που συμβαίνουν επί 48ωρου βάσης, με τη συνεχή ρίψη δακρυγόνων και σπρέι πιπεριού κατά κατοίκων στην Καράβα και το Διαβολόρεμα.
Επί ποδός κάτοικοι και φορείς
Χιλιάδες κόσμου συμμετείχε στην ειρηνική κινητοποίηση της Χίου. Νέοι του νησιού, επαγγελματίες, ιδιώτες, ναυτικοί, συνταξιούχοι, ιερείς και πολλοί ακόμη βρέθηκαν στην πρώτη γραμμή των κινητοποιήσεων αντιδρώντας στους χειρισμούς της κυβέρνησης για το μεταναστευτικό και τα κλειστά κέντρα, αλλά και για την παρουσία των ΜΑΤ.
Οι συγκεντρωμένοι απηύθυναν μηνύματα ενότητας, αποφασίζοντας να μην υποστείλουν τη σημαία της κινητοποίησης και σημειώνοντας ότι από εδώ και στο εξής ο αγώνας, θα είναι αγώνας για το μέλλον του νησιού ενάντια σε σενάρια που θέλουν τη Χίο να φιλοξενεί διπλάσιο αριθμό προσφύγων και μεταναστών σε σχέση με σήμερα.
Οι Χιώτες μέσα από μία μεγαλειώδη κινητοποίηση πραγματοποίησαν πορεία διαμαρτυρίας στην προκυμαία και από εκεί στην Αστυνομική Διεύθυνση Χίου καθώς και στα ξενοδοχεία που φιλοξενούνται οι διμοιρίες.
Η συντονιστική επιτροπή προέτρεψε τους επαγγελματίες, αφενός να μη συνεργαστούν με την κυβέρνηση, αφετέρου να μην προμηθεύουν τα ΜΑΤ με αγαθά πρώτης ανάγκης.
Εκτός των άλλων δυσαρέσκεια εκφράστηκε και για τη θερμή υποδοχή της 96 ΑΔΤΕ στα ΜΑΤ, με τους κατοίκους να σημειώνουν ότι η Ταξιαρχία συνέβαλε τα μέγιστα και με κάθε μέσο στην προέλαση των δυνάμεων καταστολής, συμμετέχοντας μάλιστα και στο επικοινωνιακό παιχνίδι της κυβέρνησης, περί δήθεν έναρξης των εργασιών στο «17» με σκαπτικά μηχανήματα.
Με πληροφορίες από politischios.gr και stonisi.gr