Αναχώρησαν το πρωί, από το λιμάνι της Μυτιλήνης οι άνδρες της Αστυνομίας (διμοιρίες ΜΑΤ – ΥΜΕΤ) ωστόσο κανείς δεν μπορεί να ξεχάσει τα όσα διαδραματίστηκαν τις τελευταίες μέρες στο νησί.
Ούτε και ο Δήμαρχος Δυτικής Λέσβου Ταξιάρχης Βέρρος, ο οποίος χτυπήθηκε στο κεφάλι από γκλομπ αστυνομικού ενώ από το… μένος δεν την γλίτωσε ούτε το αυτοκίνητο του! Σήμερα, με μήνυμα του ευχαριστεί τον απλό κόσμο, που υπερασπίστηκε το νησί μετά και τα όσα εκτυλίχθηκαν χτες βράδυ στην Παγανή.
Συγκεκριμένα έγραφε: «Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλον αυτόν τον απλό κόσμο που, υπερασπιζόμενος το νησί του και αφού δάρθηκε, ψεκάστηκε με χημικά, υβρίστηκε από τις δυνάμεις καταστολής, είχε την νηφαλιότητα και τη σύνεση να τους επιτρέψει να φύγουν, γιατί αλλιώς ήταν βέβαιο ότι σήμερα θα θρηνούσαμε θύματα. Δεν μετανιώνω που βοήθησα στον απεγκλωβισμό παρά το άνανδρο χτύπημα με γκλοπ στο πίσω μέρος του κεφαλιού και το σπάσιμο του αυτοκινήτου μου. Ήταν οι ευχαριστίες τους, που έφυγαν αρτιμελείς».