Ο Δήμος Μοσχάτου-Ταύρου θέτοντας ως προτεραιότητα τη διασφάλιση της δημόσιας υγείας εφαρμόζει προληπτικά μέτρα προστασίας από τον κορωνοϊό. Συγκεκριμένα, ύστερα από απόφαση του Δημάρχου Μοσχάτου-Ταύρου, Ανδρέα Ευθυμίου:
- Αναστέλλονται όλες οι εκδηλώσεις του Δήμου Μοσχάτου-Ταύρου και των νομικών προσώπων του. Θα υπάρξει νεότερη ανακοίνωση του Δήμου Μοσχάτου-Ταύρου για τον επαναπρογραμματισμό τους.
- Απολυμαίνονται όλα τα δημοτικά κτίρια που συναθροίζονται πολίτες και εργαζόμενοι, καθώς επίσης και όλες οι σχολικές μονάδες του Δήμου.
Επισημαίνεται ότι το μέτρο της προσωρινής απαγόρευσης της λειτουργίας σχολικών μονάδων, προκειμένου να αποφευχθεί ο κίνδυνος εμφάνισης ή και διάδοσης του κορωνοϊού, λαμβάνεται αποκλειστικά και μόνο με απόφαση των Υπουργών Παιδείας και Θρησκευμάτων και Υγείας, μετά από γνώμη της Εθνικής Επιτροπής Προστασίας της Δημόσιας Υγείας κατά του κορωνοϊού.