Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκαν, την Παρασκευή 28 Φεβρουαρίου, οι γιορτές της Αποκριάς στην Εθνική Στέγη.
Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος οι Απόκριες προσεγγίστηκαν πάνω σε δυο βασικούς άξονες: τη διαθεματικότητα και την βιωματική. Αυτό με απλά λόγια σημαίνει πως τα νήπια ήρθαν σε επαφή με τη γνώση ολιστικά και διαθεματικά. Συνάμα, για να γίνει ουσιαστικότερη η γνώση για τα παιδιά της προσχολικής ηλικίας, προσεγγίστηκε με τρόπο βιωματικό δηλαδή βλέποντας, παίζοντας, αγγίζοντας. Σύμφωνα δε με την Πρόεδρο του Ν.Π.Δ.Δ. “Εθνική Στέγη” Ιωάννα Καρυοφύλλη “μέσα από το εποπτικό υλικό για τον εορτασμό των Αποκριών αντιληφθήκαμε την γενικότερη σημασία τους που στην ουσία είναι η τελετουργική περίοδος του αποχαιρετισμού του χειμώνα και της προετοιμασίας για τον ερχομό της Άνοιξης”.
Η διαθεματικότητα στα έξι (6) τμήματα του παιδικού ήταν διαφορετική:
1ο τμήμα ΠΑΣΧΑΛΙΤΣΕΣ
2ο τμήμα ΜΕΡΑ ΝΥΧΤΑ
3ο τμήμα ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ
4ο τμήμα ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ ΖΩΩΝ
5ο τμήμα ΟΥΡΑΝΙΟ ΤΟΞΟ
6ο τμήμα ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ