Κλιμακώνονται οι παρεμβάσεις του δήμου Νεάπολης-Συκεών με στόχο την προστασία της δημόσιας υγείας και την ενίσχυση της πρόληψης της εξάπλωσης του νέου ιού του κοροναϊού COVID-19.
Μετά τη λήψη εκτεταμένων μέτρων για την αναστολή λειτουργίας των δημοτικών χώρων και δομών, όπως επίσης και την αναβολή προγραμματισμένων εκδηλώσεων, σήμερα ο δήμος Νεάπολης-Συκεών, μετά από εντολή του δημάρχου Σίμου Δανιηλίδη, αφού προηγήθηκε συνεννόηση με τον μητροπολίτη Νεαπόλεως-Σταυρουπόλεως και Συκεών κ.Βαρνάβα, έγινε η απολύμανση όλων των Ιερών Ναών στα όρια του δήμου. Συγκεκριμένα, εκτεταμένη απολύμανση έγινε σε σύνολο 12 εκκλησιών και των χώρων που συγκροτούν τα εκκλησιαστικά κτίρια, μεταξύ των οποίων και το επισκοπείο της Ιεράς Μητρόπολης.
Παράλληλα, με απόφαση του δημάρχου, στο πλαίσιο της Πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου «Κατεπείγοντα μέτρα αντιμετώπισης των αρνητικών συνεπειών της εμφάνισης του κοροναϊού COVID-19, και την ανάγκη περιορισμού της διάδοσής του» (ΦΕΚ 55/Α’/11-03-2020), καθορίστηκε νέο ωράριο λειτουργίας των Δημοτικών Υπηρεσιών για την εξυπηρέτηση των πολιτών.
Συγκεκριμένα, από χθες Πέμπτη 12 Μαρτίου, έως και την Τρίτη 24 Μαρτίου 2020, οι Υπηρεσίες για το κοινό θα λειτουργούν ως εξής:
ΥΠΗΡΕΣΙΑ | ΩΡΕΣ ΕΙΣΟΔΟΥ ΚΟΙΝΟΥ |
ΓΡΑΦΕΙΟ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ | 09.00-13.00 |
ΓΡΑΦΕΙΟ ΕΣΟΔΩΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | 09.00-13.00 |
ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΑΜΕΙΟΥ | 09.00-13.00 |
ΚΕΠ ΣΥΚΕΩΝ, ΝΕΑΠΟΛΗΣ, ΠΕΥΚΩΝ | ΔΕΥΤΕΡΑ-ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ: 10.00-16.00
ΣΑΒΒΑΤΟ: 09.00-13.00 |
ΚΕΠ ΑΓ. ΠΑΥΛΟΥ | ΔΕΥΤΕΡΑ-ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ:
10.00-14.00 |
ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ &
ΚΕΝΤΡΟ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ |
10.00-16.00 |