Στην διάθεση των Δημοτών, είτε από το κινητό τους, είτε από τον Υπολογιστή τους, υπάρχει και η διαδικτυακή εφαρμογή CLICKNSPOT στην διεύθυνση URL https://clicknspot.com όπου μπορούν να ενημερώνονται και να ενημερώνουν για τα προβλήματα της πόλης/περιοχής τους (απορρίμματα, κίνηση, τροχαία, κλοπές, θέσεις παρκαρίσματος, πυρκαγιές, χιόνια, προβλήματα οδοστρώματος κ.α.), διευκολύνοντας στην χαρτογράφηση, εντοπισμό και γρηγορότερη επίλυση του προβλήματος.
Η εφαρμογή επίσης δίνει την δυνατότητα στους Δημότες να ζητούν και να εκτυπώνουν δημοτική ενημερότητα, πιστοποιητικά δημοτολογίου, βεβαιώσεις οφειλών και άλλα σχετικά έγγραφα, άμεσα, με εύκολο και απλό τρόπο.
Η πιστοποίηση του Δημότη πραγματοποιείται με πιστοποίηση από το Δήμο κατόπιν αιτήσεως.
Υπάρχει η δυνατότητα λήψης και κατάθεσης δικαιολογητικών που χρειάζεται να γνωστοποιηθούν στον Δήμο.
Οι αιτήσεις και τα σχετικά δικαιολογητικά κοινοποιούνται απευθείας μέσω του πρωτοκόλλου στην κατάλληλη Διεύθυνση του Δήμου.
Ο ενδιαφερόμενος μπορεί να εκτυπώσει μέσω της εφαρμογής και της ιστοσελίδας την απάντηση της αντίστοιχης Υπηρεσίας στο αίτημά του.