Η προβολή του νησιού συνεχίζεται, με τον διεθνή τύπο (Tauchen Magazin) να εξυμνεί την προσπάθεια του Δήμου Λέρου για την ανάπτυξη και ανάδειξη του καταδυτικού τουρισμού του νησιού μας και μάλιστα εν μέσω υγειονομικής κρίσης, απευθύνοντας πρόσκληση γνωριμίας με τη Λέρο και τους θησαυρούς της, σε παρουσίαση του μηνιαίου επαγγελματικού τουριστικού περιοδικού «Tauchen Magazin», που πρόκειται να κυκλοφορήσει τον ερχόμενο μήνα (Μάιος 2020).
Πρόκειται για ένα από τα μεγαλύτερα τουριστικά περιοδικά της Ευρώπης, που στο επόμενο τεύχος του φιλοξενεί ένα εκτενές αφιέρωμα στη Μεσόγειο, καλώντας το αναγνωστικό του κοινό, να σώσει τον κλάδο του τουρισμού, εστιάζοντας με αισιοδοξία στην επόμενη ημέρα της πανδημίας.
Το κείμενο, που αρχικά δημοσιεύτηκε στο δημοφιλές ταξιδιωτικό blog με πλούσιο φωτογραφικό http://xn--uxacb3bzb.www.reisedepeschen.de/, και τίτλο:«Ζήτω η Λέρος» https://www.reisedepeschen.de/wracktauchen-in-griechenland…/ , υπογράφει ο έγκριτος δημοσιογράφος, φωτογράφος και δύτης, Timo Dersch, ο οποίος επισκέφτηκε το νησί το περασμένο φθινόπωρο, στο πλαίσιο δημοσιογραφικού ταξιδιού (press trip) κατόπιν μεσολάβησης της Υπηρεσίας ΕΟΤ Γερμανίας και με την υποστήριξη του Δήμου Λέρου και των τοπικών επαγγελματιών του τουρισμού.