Σε δυο σημαντικά ζητήματα που απασχολούν τους πολίτες για την επόμενη μέρη αναφέρθηκε σήμερα κατά την επίσημη ενημέρωση ο καθηγητής λοιμωξιολογίας Σωτήρης Τσιόδρας.
Ανακοίνωσε ότι η επιστημονική επιτροπή λοιμωξιολόγων εισηγήθηκε στην πολιτική ηγεσία το άνοιγμα των εκπαιδευτικών ιδρυμάτων , το οποίο θα πρέπει “να γίνει σταδιακά, υπό προϋποθέσεις και συνεκτίμηση των επιδημιολογικών δεδομένων”.
Ανακοίνωσε επίσης ότι η χρήση προστατευτικής μάσκας θα είναι υποχρεωτική σε πολυσύχναστους δημόσιους χώρους, όπως εισηγήθηκε η επιτροπή ειδικών του υπουργείου Υγείας για τον κορονοϊό. Η επιτροπή κατά πλειοψηφία αποφάσισε να είναι υποχρεωτική η μάσκα στα μέσα μαζικής μεταφοράς και σε χώρους όπως παντοπωλεία, νοσοκομεία, ιατρεία, διαγνωστικά εργαστήρια, κουρεία, κομμωτήρια, κέντρα αισθητικής και γενικά όλους τους πολυσύχναστους κλειστούς χώρους. Αυτό θα ισχύει τόσο για τους πελάτες όσο και για τους εργαζόμενους που έχουν στενή επαφή με το κοινό, όπως πωλητές και ταμειακοί υπάλληλοι.
Ο καθηγητής σημείωσε ότι η μάσκα δεν θα πρέπει να γίνει ένα μέσο που θα μας δίνει ψευδή αίσθηση ασφάλειας. Η χρήση της θα πρέπει να συνοδεύεται με την υγιεινή των χεριών και συμπλήρωσε πως εάν είναι δυνατόν θα πρέπει να έχουμε αντισηπτικό πάντοτε στην τσέπη μας.