Όλο το προηγούμενο διάστημα μέχρι και σήμερα, η Δ/νση Βιώσιμης Κινητικότητας και Δικτύων προβαίνει σε ένα εκτεταμένο πρόγραμμα αποκατάστασης φθορών σε επικίνδυνα σημεία του οδοστρώματος της πόλης. Για το σκοπό αυτό έχει προχωρήσει σε αναδιοργάνωση των τεχνικών συνεργείων του Δήμου που εκτελούν τις σχετικές αποκαταστάσεις με αυτεπιστασία.
Τα τμήματα αυτά ενισχύονται με προσωπικό και τεχνικά μέσα. Με τον τρόπο αυτό ο Δήμος αποκτά ξανά τη δυνατότητα συνεχών παρεμβάσεων με δικό του προσωπικό, με ό,τι αυτό συνεπάγεται στη μείωση του κόστους και στην βελτίωση της επιχειρησιακής δυνατότητάς του.
Ενδεικτικά μόνο το τελευταίο δεκαήμερο έγιναν παρεμβάσεις στις οδούς
1. Μ. Ψελλού
2. Δελφών
3. Γαμβέτα
4. Κανάρη
5. Γρ. Λαμπράκη
6. Μερκουρίου
6. Μερκουρίου
7. Κανάρη
8. Ψαρών
9. Κωνσταντινοπόλεως
10. Μητροπούλου
11. Ομήρου
12. Περδίκα
13. Ύδρας
14. Αιγάλεω
15. Σόλωνος
16. Διάκου
17. Αναξιμένους
10. Μητροπούλου
11. Ομήρου
12. Περδίκα
13. Ύδρας
14. Αιγάλεω
15. Σόλωνος
16. Διάκου
17. Αναξιμένους
![](http://www.otavoice.gr/wp-content/uploads/2020/05/ψελλού-έργα.jpg)
Παράλληλα, βρίσκεται σε πλήρη εξέλιξη το πρόγραμμα πλήρους αντικατάστασης οδοστρωμάτων με σχετική εργολαβία και ήδη το τελευταίο διάστημα έχουν ασφαλτοστρωθεί τμήμα της Ίωνος Δραγούμη και η οδος Κατσιμίδη. Έπονται, μετά την ολοκλήρωση των έργων της ΕΥΑΘ η Λεωφόρος Στρατού και ακολούθως τμήματα της 25ης Μαρτίου. Ο ίδιος ο Δήμαρχος Κ. Ζέβρας έχει αναλάβει το χαρτοφυλάκιο της Βιώσιμης Κινητικότητας και Δικτύων και στο συντονισμό των έργων βρίσκονται ο τεχνικός του σύμβουλος Δ. Μήτρου και ο Προϊστάμενος της Διεύθυνσης Ν. Μεσημέρης.
![](http://www.otavoice.gr/wp-content/uploads/2020/05/εργα-6.jpg)
![](http://www.otavoice.gr/wp-content/uploads/2020/05/εργα-7.jpg)