Με αφορμή την 3η Ιουνίου, Παγκόσμια Ημέρα Ποδηλάτου, ο Δήμος Χίου προχώρησε στη δημιουργία οπτικοακουστικού υλικού (βίντεο), αφιερωμένο στην ποδηλασία ως ένα είδος εναλλακτικής και οικολογικής μετακίνησης στο πλαίσιο της βιώσιμης αστικής κινητικότητας.
Ειδικότερα, σε συνεργασία με το Σύλλογο Ποδηλάτες Χίου αλλά και ανθρώπους του νησιού μας, επιδιώκεται μέσω αυτής της πρωτοβουλίας, να δοθεί το μήνυμα της επιλογής του ποδηλάτου ως καθημερινού μέσου μετακίνησης, καθώς μπορεί να προσφέρει ευεξία, να συμβάλει στη διατήρηση της καλής σωματικής κατάστασης με οικονομικό και ασφαλώς οικολογικό τρόπο, αφού μειώνονται οι ρύποι των οχημάτων και προωθείται η περιβαλλοντική ισορροπία. Επιπλέον, μεγάλη έμφαση δίνεται και στην τήρηση όλων των απαιτούμενων μέτρων ασφάλειας, με συμβουλές εκ μέρους του Συλλόγου Ποδηλάτες, οι οποίες πρέπει να τηρούνται ευλαβικά από όσους ποδηλατούν.