Οι Δημοτικές Βιβλιοθήκες του δήμου Νεάπολης-Συκεών (Συκεών, Νεάπολης, Πεύκων) διαθέτουν ηλεκτρονικά τα βιβλία των συλλογών τους στους Ηλεκτρονικούς Καταλόγους Δημόσιας Πρόσβασης (OPEN ABEKT).
Το κοινό έχει τη δυνατότητα να εντοπίσει τα βιβλία που επιθυμεί βλέποντας τα στοιχεία των βιβλίων, καθώς και τι περιλήψεις τους. Επιπλέον, οι βιβλιόφιλοι μπορούν να κάνουν κράτηση τηλεφωνικά έως και τέσσερα βιβλία και να τα δανειστούν στην επόμενη επίσκεψη στη Βιβλιοθήκη τους.
Λόγω της αβεβαιότητας που επικρατεί σήμερα και τηρώντας τους κανόνες της κοινωνικής αποστασιοποίησης, προτείνεται στα μέλη των Δημοτικών Βιβλιοθηκών να επισκέπτονται πρώτα τον ηλεκτρονικό κατάλογο της Βιβλιοθήκης ώστε να διευκολύνεται με ασφαλή τρόπο η διαδικασία δανεισμού βιβλίων κατά την επίσκεψή τους.
Η πρακτική αυτή για τη χρήση των υπηρεσιών των Δημοτικών Βιβλιοθηκών προτείνεται ως καλή πρακτική που μπορεί να εφαρμοστεί και να προβλέψει τις οποιαδήποτε αλλαγές ή συνθήκες που πιθανόν επηρεάσουν τη λειτουργία τους, ενώ εξυπηρετεί με ασφάλεια και τα μέλη των Δημοτικών Βιβλιοθηκών αλλά και το προσωπικό τους.
♦ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΣΥΚΕΩΝ: https://librsykies.openabekt.gr/
♦ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΝΕΑΠΟΛΗΣ: https://neapolilib.openabekt.gr/
♦ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΠΕΥΚΩΝ: https://librpefka.openabekt.gr/