Η Διεύθυνση Κοινωνικής Μέριμνας και Αλληλεγγύης και συγκεκριμένα, το Κέντρο Κοινότητας σας ενημερώνει ότι έχει ξεκινήσει συνεργασία με την Εθνική Συνομοσπονδία Ατόμων
με Αναπηρία «ΕΣΑμεΑ» με σκοπό τη δημιουργία σημείου αναφοράς στον Δήμο Ν. Σμύρνης για όλα τα άτομα με αναπηρία και χρόνιες παθήσεις καθώς και τις οικογένειες τους.
Συγκεκριμένα, ως αρμόδιο γραφείο για την εξυπηρέτηση των αιτημάτων των ατόμων με αναπηρία, θα φιλοξενήσει, για μια ακόμη φορά, στον χώρο του (Ελ. Βενιζέλου 14, ισόγειο) τα στελέχη της «ΕΣΑμεΑ» την Τετάρτη (8/7) από τις 9.30 π.μ. προκειμένου να επικοινωνήσουν σε προσωπικό επίπεδο με κάθε ενδιαφερόμενο.
Στόχος της δράσης είναι η ενημέρωση των ατόμων και των οικογενειών τους για τα δικαιώματά τους, τις κρατικές παροχές, και η παραπομπή τους στις κατάλληλες υπηρεσίες, ώστε να εξυπηρετηθούν αποτελεσματικά και να βρουν λύσεις στα ζητήματα που τους απασχολούν.