Μετά και από τις αντιδράσεις που προκλήθηκαν από τα δημοσιεύματα περί αλλαγών στην λειτουργία των λαϊκών αγορών εξαιτίας των κρουσμάτων στην περιοχή, η Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας δηλώνει την έντονη ανησυχία της για την αυξητική τάση που έχει τις τελευταίες μέρες το φαινόμενο.
Η Περιφέρεια παρακολουθεί το θέμα σε στενή συνεργασία με την Πολιτική Προστασία και τον ΕΟΔΥ οι οποίοι είναι και οι αρμόδιοι φορείς για την λήψη νέων μέτρων για την προστασία από τον ιό.
Εφιστεί την προσοχή σε όλους τους πολίτες ώστε να τηρούνται τα απαραίτητα μέτρα προστασίας όπως αυτά έχουν ορισθεί από τις Πράξεις Νομοθετικού Περιεχομένου. Για τις υπαίθριες αγορές ισχύει η τήρηση των αποστάσεων, η χρήση γαντιών και μάσκας αλλά και όλων των προβλεπόμενων μέτρων ώστε να μην υπάρξουν περαιτέρω προβλήματα.