Μάχη με τις φλόγες έδωσαν όλη την νύχτα οι πυροσβεστικές δυνάμεις καθώς υπήρχαν συνεχείς αναζωπυρώσεις από τη μεγάλη πυρκαγιά που μαίνεται από χθες στις Κεχριές Κορινθίας.
![](http://www.otavoice.gr/wp-content/uploads/2020/07/720_731416_93a6ab5ea0-81f954a18fddb059.jpg)
Σύμφωνα με τον εκπρόσωπο Τύπου της Πυροσβεστικής, Βασίλη Βαθρακογιάννη, το μεγαλύτερο πρόβλημα αυτή την ώρα, με τις περισσότερες διάσπαρτες εστίες, εντοπίζεται στο Γαλατάκι. Οι πυροσβεστικές δυνάμεις έδωσαν μάχη όλη τη νύχτα, ενώ βοήθησε τον γεγονός ότι έπεσαν οι δυνατοί άνεμοι που έπνεαν στην περιοχή.
Επίσης έχουν γίνει αναφορές για ζημιές σε σπίτια ωστόσο μιας και ακόμη εντοπίζονται ενεργές εστίες δεν έχει ξεκινήσει κάποια καταγραφή για να υπάρχει ξεκάθαρη εικόνα.
Μέχρι στιγμής έχουν εκκενωθεί έξι οικισμοί. Συγκεκριμένα,οι κάτοικοι των οικισμών Άγιος Κωνσταντίνος, Γαλατάκι, Δήμες, Αθίκια, Αλαμάνο και Άγιος Ιωάννης έχουν μεταφερθεί με λεωφορεία ή δικά τους μέσα σε ασφαλές μέρος κοντά σε παραλιακή περιοχή.
Ο δήμαρχος Κορίνθου Βασίλης Νανόπουλος μίλησε το πρωί στο OPEN, τονίζοντας πως υπάρχουν ζημιές σε σπίτια αλλά ολοσχερώς δεν κάηκε κανένα σπίτι. ” Το βράδυ τα πεζοπόρα τμήματα δούλεψαν στον Άγιο Ιωάννη, ενώ έγιναν και αντιπυρικές ζώνες στις γύρω περιοχές. Στο Αλαμάνο δόθηκε μεγάλη προσοχή από την Πυροσβεστική να μην καούν κατοικίες κάτι που το πέτυχε, υπάρχουν όμως ζημιές σε κάποια σπίτια.”