Κατόπιν πρότασης του Δημάρχου Σταύρου Τζουλάκη το Δημοτικό Συμβούλιο Νέας Σμύρνης εξέδωσε το παρακάτω ψήφισμα για την μετατροπή της Αγίας Σοφίας σε τζαμί:
«Πριν λίγες μέρες γίναμε όλοι μάρτυρες της επαναλειτουγργίας της Αγίας Σοφίας ως μουσουλμανικό τέμενος. Αυτή η αλλαγή καθεστώτος μας λυπεί και μας φοβίζει συγχρόνως καθώς επιδεινώνει την ένταση μεταξύ χριστιανών και μουσουλμάνων σε μια περίοδο που όλοι αναζητούμε μονοπάτια διαλόγου. Πικρία και αγανάκτηση είναι τα συναισθήματά μας αυτή τη στιγμή καθώς το βυζαντινό αυτό αριστούργημα κατέχει ιδιαίτερη θέση στην συγκρότηση της εθνικής μας συνείδησης και της ιστορίας μας. Όμως η τροφοδότηση της θρησκευτικής μισαλλοδοξίας για την εμπέδωση της κυριαρχίας ορισμένων δεν μας αγγίζει. Είμαστε εδώ, ανοικτοί στο διάλογο με τους άλλους πολιτισμούς και τις άλλες θρησκείες. Στηρίζουμε τον ανθρωπισμό μέσω της άμιλλας και όχι μέσα από την επίδειξη ισχύος. H Nέα Σμύρνη, η πόλη μας, είναι μέλος της παγκόσμιας ενορίας της Αγίας Σοφίας κι αυτό δεν αλλάζει. Παραμερίζουμε τις συναισθηματικές αντιδράσεις και κρατάμε στην καρδιά μας το μεγαλείο και την ιδέα του εμβληματικού αυτού μνημείου».