Διευρύνεται επικίνδυνα η λίστα των θυμάτων από τον κορονοϊό στη χώρα μας, αφού οι καταγραφές των τελευταίων ημερών είναι αυξημένες. Στους 251 έφτασε ο αριθμός των νεκρών μετά την κατάληξη δυο συνανθρώπων μας.
Σήμερα κατέληξε στο νοσοκομείο «Παπανικολάου» της Θεσσαλονίκης ένας ηλικιωμένος άντρας 90 ετών. Ο αποθανών ήταν τρόφιμος του γηροκομείου «Αγία Κυριακή» στο Ασβεστοχώρι και έπασχε από άνοια, στεφανιαία νόσο και σακχαρώδη διαβήτη τύπου 2.
Επίσης κατέληξε μια 83χρονη, τρόφιμος και αυτή του οίκου ευγηρίας στο Ασβεστοχώρι, η οποία έπασχε επίσης από σοβαρά υποκείμενα νοσήματα.
Στα έντεκα ανήλθαν τα θύματα από το συγκεκριμένο γηροκομείο στο οποίο είχε διαπιστωθεί πριν από αρκετές ημέρες εστία του ιού που μετέφερε εργαζόμενος. Συγκεκριμένα, η διασπορά στο «Εστία Παπαγεωργίου» διαπιστώθηκε στις 19 Αυγούστου, όταν θετικοί στον ιό εντοπίστηκαν συνολικά 15 ηλικιωμένοι από τους 45 που διαμένουν στη μονάδα και 7 εργαζόμενοι από τους 30.