Με κοινή απόφαση των υπουργών Προστασίας του Πολίτη Μιχάλη Χρυσοχοϊδη , Υγείας Βασίλη Κικίλια και Μετανάστευσης και Ασύλου Νότη Μηταράκη , και σε συνεργασία με τον ΕΟΔΥ τίθεται άμεσα σε πλήρη υγειονομικό αποκλεισμό (καραντίνα) το Κέντρο Υποδοχής και Ταυτοποίησης στη Μόρια της Λέσβου για συνολικά 14 ημέρες, μετά το εντοπισμό κρούσματος κορονοϊού.
![](http://www.otavoice.gr/wp-content/uploads/2020/09/moriaenaeria-thumb-large-2-thumb-large-thumb-large.jpg)
Σύμφωνα με το υπουργείο Μετανάστευσης και Ασύλου «το ΚΥΤ Μόριας παραμένει ανοικτή δομή και το περιστατικό αυτό ενισχύει την ανάγκη να υλοποιηθούν οι εργασίες δημιουργίας κλειστής ελεγχόμενης δομής».
Το κλιμάκιο του ΕΟΔΥ μεταβαίνει στην Μόρια για ιχνηλάτηση των επαφών του, ενώ στο ΚΥΤ Μόριας έχει μεταβεί ήδη και ο γενικός γραμματέας Μεταναστευτικής Πολιτικής, Πάτροκλος Γεωργιάδης, ενώ όπως έγινε γνωστό εντός Σεπτεμβρίου θα τεθεί σε λειτουργία και η νέα υγειονομική μονάδα για την απομόνωση και παρακολούθηση ύποπτων περιστατικών.
Από την αρχή της υγειονομικής κρίσης στα μέσα Μαρτίου, το υπουργείο Μετανάστευσης και Ασύλου εφαρμόζει το σχέδιο «ΑΓΝΟΔΙΚΗ», που θέτει σε ισχύ μέτρα περιορισμού κυκλοφορίας των διαμενόντων σε όλα τα ΚΥΤ και τις δομές της χώρας.