Πραγματοποιήθηκαν τα εγκαίνια της πεζογέφυρας Αλίμου. Ένα έργο που πέρασε από χίλια κύματα καθώς είχε πολλά χρόνια καθυστερήσεις και συνεχείς αναβολές.
Την Παρασκευή όμως, η πεζογέφυρα παραδόθηκε στους κατοίκους της πόλης και ένωσε το παραλιακό μέτωπο με τον αστικό ιστό του Αλίμου.
Πλέον η πρόσβαση από τον αστικό ιστό προς το παραλιακό μέτωπο είναι πλέον ασφαλέστερη, γρηγορότερη, καλύτερη.
«Ευχαριστώ θερμά όλους όσοι εργάστηκαν για να ολοκληρωθεί ένα τόσο μεγάλο και σύνθετο έργο: το Υπουργείο Υποδομών, τις Περιφερειακές αρχές Σγουρού, Δούρου και Πατούλη, τους συνεργάτες μου στον Δήμο Αλίμου, την κατασκευαστική εταιρεία, αλλά και τους πολίτες για την πολυετή υπομονή και συνεργασία τους» ανέφερε ο Δήμαρχος Ανδρέας Κονδύλης σε χαιρετισμό που απεύθυνε στα εγκαίνια.
Στην τελετή των εγκαινίων έδωσαν το παρών ο Υπουργός κ. Χάρης Θεοχάρης, ο πρώην Υπουργός κ. Γιάννης Μουζάλας, ο Βουλευτής κ. Διονύσης Χατζηδάκης, ο Δήμαρχος Παλ.Φαλήρου Γιάννης Φωστηρόπουλος, η Αντιπεριφερειάρχης Νότιου Τομέα κα. Δήμητρα Νάνου κ.π.α.