Σε μια πετυχημένη εκδήλωση όπου παρευρέθησαν δημοτικές παρατάξεις, φορείς και σύλλογοι της πόλης αλλά και μεγάλος αριθμός δημοτών, ο Δήμος Βριλησσίων έκοψε την καθιερωμένη βασιλόπιτα.
Παρουσία του Δημάρχου Ξένου Μανιατογιάννη, Αντιδημάρχων, δημοτικών συμβούλων και τον επικεφαλής Γιάννη Πισιμίση της Νέας Πνοής, Ελένη Σακισλή της Ανοιχτής Πόλης και Κώστα Παπασπηλίου της Ανατροπής για τα Βριλήσσια οι εφημέριοι των ΙΝ Αναλήψεως και Μεταμόρφωσης Σωτήρος ευλόγησαν την κοπή της βασιλόπιτας.
Ο Δήμαρχος αναφέρθηκε στο έργο του εστιάζοντας στην οικονομική διαχείριση και στόχευσε κατά της λογικής των κομματικών χρισμάτων. Ο Γιάννης Πισιμίσης βασικός διεκδικητής της δημαρχίας μίλησε για μια πολιτική της σύνθεσης και της συνεννόησης με βασικό στόχο τον εκσυγχρονισμό της πόλης.