Σε συνέχεια του έκτακτου δελτίου επιδείνωσης καιρού η Περιφερειακή Ενότητα Βοιωτίας παραμένει σε 24ωρη επιφυλακή δια της Πολιτικής Προστασίας και των Τεχνικών Υπηρεσιών.
Οι δυνάμεις της και τα συνεργεία της βρίσκονται ανεπτυγμένοι σε όλο το μήκος και πλάτος του Νομού, ειδικότερα στο επαρχιακό δίκτυο Αράχωβα – Λιβαδειά – Θήβα – Ριτσώνα- Ελευσίνα, αντιμετωπίζοντας τα προβλήματα που προέκυψαν και ενδεχομένως να προκύψουν , λόγω των έντονων βροχοπτώσεων. Αποκατέστησε τμήματα του οδικού δικτύου στην Αράχωβα, στον Καρακόλιθο, στις Τσουκαλάδες, στο Καλάμι, στον Υψηλάντη και στην Πέτρα Αλιάρτου, στα οποία δυσχεραίνονταν η κυκλοφορία λόγω κατολισθήσεων.
Οι στάθμες των ποταμών μας παραμένουν υψηλές αλλά σε ασφαλή όρια και βεβαίως κάτω από 24ωρη παρακολούθηση, από τις υπηρεσίες της. Υπάρχει συνεχής ενημέρωση με την Ε.Μ.Υ. και επιχειρεί όπου χρειαστεί.