Έπειτα από συνεχείς έγγραφες ενημερώσεις του Δημάρχου Ασπροπύργου, κ. Νικόλαου Μελετίου προς τον ΕΟΔΥ και την Πολιτική Προστασία αλλά και την εκτίμηση της αρμόδιας επιτροπής λοιμωξιολόγων, για την εμφάνιση έξαρσης της Πανδημίας του COVID-19 στη Δυτική Αττική, πραγματοποιήθηκε τηλεδιάσκεψη με τον Υφυπουργό Πολιτικής Προστασίας και Διαχείρισης Κρίσεων, κ. Νίκο Χαρδαλιά, τον Αντιπεριφερειάρχη Δυτικής Αττικής, κ. Ελευθέριο Κοσμόπουλο, τον Προέδρο του ΕΟΔΥ, κ. Παναγιώτη Αρκουμανέα, τον Καθηγητή κ. Σωτήρη Τσιόρδα και με τους κ.κ. Δημάρχους. Ασπροπύργου, Ελευσίνας, Μάνδρας- Ειδυλλίας, Μεγάρων, Φυλής και Αχαρνών.
Σε εφαρμογή των μέτρων που αποφασίστηκαν και σύμφωνα με τα αιτήματα των Δημάρχων, κλιμάκιο του ΕΟΔΥ με τον τρόπο που προβλέπουν τα σχετικά υγειονομικά πρωτόκολλα, για την αποφυγή συγχρωτισμού πραγματοποίησαν το Σάββατο, 11 Δεκεμβρίου 2020, από τις 09:00 έως τις 15:00 δειγματοληπτικό έλεγχο μέσω της μεθόδου drive through (με μεταφορικό μέσο) σε όσους πολίτες το επιθυμούσαν, όπισθεν του Δημαρχείου Ασπροπύργου. Μετά τη διεξαγωγή του ελέγχου ο ΕΟΔΥ ενημέρωσε με γραπτό μήνυμα όλους όσοι εξετάστηκαν για το αποτέλεσμα.
Η όλη διαδικασία έγινε με τον συντονισμό και την επιτήρηση της Δημοτικής Αστυνομίας Ασπροπύργου και διεξήχθη ομαλά, έτυχε δε μεγάλης αποδοχής τόσο από τους κατοίκους όσο και από τους διερχόμενους.