Έχουν περάσει σχεδόν 40 ημέρες από την μεγάλη γιορτή της Χριστιανοσύνης και απομένουν περίπου 320 ημέρες για τα επόμενα Χριστούγεννα… Αλλά ο Δήμος Πύργου πρωτοπορεί!
Σίγουρα όλοι έχουν ξεστολίσει το χριστουγεννιάτικο δέντρο τους στο σπίτι ενώ οι Δήμοι έχουν ξεστολίσει τους δρόμους και τα κεντρικά κτίρια. Ωστόσο τα Χριστούγεννα δεν λένε να φύγουν από την πόλη του Πύργου. Μάλλον φαίνεται πως λατρεύουν τόσο πολύ τα Χριστούγεννα που δεν θέλουν να το πάρουν απόφαση ότι πέρασαν.
Στην κεντρική πλατεία της πόλης τέσσερα δέντρα έξω από το Δημαρχείο παραμένουν στολισμένα ακόμα. Κανείς εκτός δημαρχείου δεν φαίνεται να γνωρίζει τι σκέφτεται η δημοτική αρχή για την απομάκρυνση του γιορτινού στολισμού. Φυσικά η γιορτινή κατάσταση που επικρατεί στο Δημαρχείο δεν περνά απαρατήρητη από τους πολίτες, οι οποίοι καθημερινά περνούν από εκεί και βλέπουν στολισμένα τα δέντρα με γιρλάντες, λαμπάκια και μπάλες…