Έναν νέο χώρο στάθμευσης απέκτησε πρόσφατα η ιστορική κωμόπολη της Τσαριτσάνης με την ευγενική παραχώρηση οικοπέδου από την κ. Ευαγγελία Μαντάρα, προκειμένου να διαμορφωθεί από τον Δήμο Ελασσόνας ένας ελεύθερος χώρος πάρκινγκ στο κέντρο της κωμόπολης, πλησίον της κεντρικής πλατείας.
Με πρωτοβουλία του Δήμου Ελασσόνας και του αντιδημάρχου κ. Διον. Κουρομπίνα, έγινε η επικοινωνία με την ιδιοκτήτρια του οικοπέδου και παραχωρήθηκε η έκταση για κοινωφελή χρήση ως χώρος στάθμευσης οχημάτων.
Ο κ. Κουρομπίνας ευχαρίστησε την κ. Μαντάρα για την παραχώρηση, τον κ. Αθ. Νούσια για την επιμέλεια των πινακίδων και τον κ. Αστ. Αλμπάνη για τη δωρεά των υλικών.
Μετά τον καθαρισμό και τη διαμόρφωση του οικοπέδου από μηχανήματα και προσωπικό του Δήμου Ελασσόνας, ο χώρος είναι πλέον διαθέσιμος για τη δωρεάν στάθμευση των οχημάτων κατοίκων και επισκεπτών.