Ο Επικεφαλής του Περιφερειακού Συνδυασμού» ΠΝΟΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΝΟΤΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ «-Περιφερειακός Σύμβουλος Π.Ε. Ρόδου και Αντιπρόεδρος Εποπτικού Συμβουλίου ΕΝ.Π.Ε. Χαράλαμπος Κόκκινος σε ανακοίνωση που εξέδωσε, αναφέρει:
“Με αφορμή την επιδείνωση της υγειονομικής κατάστασης των κατοίκων του Νοτίου Αιγαίου με τα κρούσματα covid/19 να σημειώνουν “ρεκόρ ” στην περιοχή μας επισημαίνουμε τα εξής:
-Η χαλάρωση των μέτρων , “τα κορονοπαρτυ” και ο μέχρι τώρα σχεδιασμός (για τον οποίον καυχιόνταν κάποιοι τοπικοί “άρχοντες” και τώρα” λουφαζουν” …..δεν αντιμετωπίζουν την πανδημία.
-Οι υπηρετούντες στον τομέα της Δημόσιας Υγείας έχουν υποστεί -λογική- κόπωση αλλά συνεχίζουν να προσφέρουν με αυταπάρνηση και το Ε.Σ.Υ. χρειάζεται άμεση ενίσχυση στα νησια μας.
-Οι συμπολίτες μας ανησυχούν για τα οικονομικά , κοινωνικά και υγειονομικά ζητήματα που βιώνουν , αγωνιούv για το μέλλον και εξοργίζονται με τους προκλητικούς “εκτός σειράς “εμβολιασμούς που βγαίνουν στο φως της δημοσιότητας!
Προτείνουμε τα εξής μέτρα και ζητάμε την άμεση εφαρμογή τους:
-Να υπάρχει διαρκής έλεγχος με ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ rapid tests στις πύλες εισόδου (λιμάνια, αεροδρόμια ) των νησιών μας !Να μην ξαναζήσουμε την παρωδία και ταλαιπωρία των rapid tests της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου με τα λανθασμένα αποτελέσματα όπως σε Πάτμο, Λειψούς ,Κάρπαθο κτλ!
-Να επισπευσθούν οι διαδικασίες εμβολισμού στα νησιά μας και ιδιαίτερα στους νησιώτες μας που απασχολούνται στην τουριστική μας βιομηχανία!
-Να υπάρχει τουριστική προβολή των νησιών μας σε χώρες που θωρακίζονται εμβολιαστικά κατά του covid/19 και δίνουν τη δυνατότητα στους πολίτες τους να ταξιδέψουν.
– Να πραγματοποιηθεί “lockdown” σε σχολικές μονάδες -όχι μόνο σε σχολικά τμήματα -που παρουσιάστηκαν κρούσματα covid/19 να πραγματοποιούνται με τηλεκπαίδευση τα μαθήματα και να γίνουν άμεσες απολυμάνσεις !
Μόνο έτσι θα “θωρακιστούν” υγειονομικά τα νησιά μας , οι επισκέπτες μας θα νιώσουν ότι μεταβαίνουν σε ασφαλές περιβάλλον και θα “σώσουμε” την τουριστική περίοδο!”