Με αφορμή την Ημέρα μνήμης της Γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου ο Δήμαρχος Σιντικής Φώτης Δομουχτσίδης προέβη στο ακόλουθο μήνυμα μέσω του otavoice:
“ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ Η ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΊΣΕΙ ΤΗΝ ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ ΤΩΝ ΠΟΝΤΙΩΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΒΑΡΒΑΡΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΌ ΚΑΙ ΤΟ ΜΙΣΟΣ
ΤΩΝ ΤΟΥΡΚΩΝ”.
Ο δήμαρχος Σιντικής Φώτης Δομουχτσίδης είναι απόστρατος στρατηγός που εκπαιδεύτηκε στις σχολές Αξιωματικών Διαβιβάσεων, Αλεξιπτωτιστών, Προγραμματιστών – Αναλυτών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και έκανε μεταπτυχιακό στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο και στο Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο μέσω της Σχολής Τηλεπικοινωνιών Ηλεκτρονικών Αξιωματικών Διαβιβάσεων (ΣΤΗΑΔ) στις τηλεπικοινωνίες με άριστα. Τοποθετήθηκε σε μονάδες Διαβιβάσεων, Καταδρομών–Αλεξιπτωτιστών μετέχοντας σε πλείστες Εθνικές και Διεθνείς ασκήσεις, είναι υποψήφιος Διδάκτορας στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο και μιλάει πέντε ξένες γλώσσες.
ΒΑΣΙΛΗΣ ΠΕΡΔΙΚΙΔΗΣ