Ο Πρόεδρος της ΠΟΠΣΜ κ. Γεώργιος Τάτσιος με μια ανάρτηση του δίνει το μήνυμα για τις επερχόμενες αυτοδιοικητικές εκλογές και ταυτίζει ευθέως την επιλογή προσώπων με την στάση τους στο ζήτημα της συμφωνίας των Πρεσπών.
Η τοποθέτηση Τάτσιου είναι ένα ξεκάθαρο δείγμα στο τι πρόκειται να επακολουθήσει ιδιαίτερα στη Βόρεια Ελλάδα και ήδη διαμορφώνεται κλίμα με άξονα την στάση που επέδειξαν τα αυτοδιοικητικά πρόσωπα τόσο σε επίπεδο περιφερειών όσο και Δήμων στην μάχη να μην κυρωθεί η κατάπτυστη συμφωνία που εκχώρησε ιστορία και ταυτότητα.
Αναλυτικά η ανάρτησή του:
«Οι αυτοδιοικητικές εκλογές για πρώτη φορά έχουν άρωμα Μακεδονίας. Η ενεργοποίηση των δημάρχων και των Δημοτικών Συμβουλίων που θα προκύψουν θα κρίνει σε μεγάλο ποσοστό την έκβαση του ΔΙΚΑΙΟΥ αγώνα των Ελλήνων και ιδιαίτερα των Μακεδόνων. Απαραίτητη προϋπόθεση από ΚΑΘΕ υποψήφιο δήμαρχο και δημοτικό σύμβουλο είναι η ΞΕΚΑΘΑΡΗ τοποθέτηση και ανακοίνωση των δράσεων για ΑΚΥΡΩΣΗ της κατάπτυστης “συμφωνίας” …
ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΓΩΝΙΣΤΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΥΡΩΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΔΟΣΙΑΣ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ».