Ο Δήμος Μάνδρας-Ειδυλλίας-Ερυθρών-Οινόης ενισχύει την προσπάθεια καθαριότητας και προστασίας της δημόσιας υγείας στην επικράτεια του με την απόκτηση οχήματος, εφοδιασμένου με σύγχρονο μηχανολογικό εξοπλισμό.
Το συγκεκριμένο όχημα, το οποίο δεν υπήρχε στο στόλο του Δήμου, παρέχει τη δυνατότητα πλύσης του οδικού δικτύου και των κάδων απορριμμάτων, αλλά και τον ψεκασμό καθαριστικού και απολυμαντικού διαλύματος, συμβάλλοντας στην αντιμετώπιση των δυσάρεστων οσμών στους κάδους.
Για το όχημα που φέρει τις τελευταίες πιστοποιήσεις από την ευρωπαϊκή ένωση και είναι εξοπλισμένο με σύστημα θέρμανσης νερού, μάνικα υψηλής πίεσης, εμπρόσθια μπάρα ψεκασμού θα ακολουθηθούν οι προβλεπόμενες διαδικασίες λήψης επιχορήγησης του Υπουργείου Εσωτερικών προς τους Ο.Τ.Α. για τον περιορισμό διασποράς του κορωνοϊού, ώστε να μην επιβαρυνθεί ο προϋπολογισμός του Δήμου.