Δρακόντεια μέτρα ασφαλείας στην Πτολεμαΐδα για την έλευση της Υπουργού Προστασίας του Πολίτη Όλγας Γεροβασίλης, που θα βρεθεί στην εκδήλωση της ορκωμοσίας των αποφοίτων της Πυροσβεστικής σχολής.
Μετά τις χθεσινές της δηλώσεις περί ακροδεξιών που διαμαρτύρονται, το κλίμα στη δεύτερη μεγαλύτερη πόλη του Νομού Κοζάνης είναι “εκρηκτικό” μιας και η Πτολεμαΐδα έχει δώσει δυναμικό παρών στα συλλαλητήρια για την Μακεδονία.
Οι κάτοικοι της πόλης βέβαια είναι αποκλεισμένοι για να διαδηλώσουν για την Μακεδονία και την κατάπτυστη Συμφωνία των Πρεσπών. Στην διαμαρτυρία πρωτοστατούν οι «Πτολεμαίοι Μακεδόνες» οι οποίοι εντυπωσίασαν με το υπέροχο γκράφιτι στο γήπεδο της Πτολεμαΐδας απέναντι από το Δημαρχείο διατρανώνοντας για μια ακόμη φορά τη φωνή τους για την ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ. Θυμίζουμε βέβαια πως λίγες μέρες μετά την ολοκλήρωση του γκράφιτι άγνωστοι το βεβήλωσαν με τον Δήμο Εορδαίας να καταθέτει μήνυση κατά αγνώστου για φθορά δημόσιας περιουσίας και ΠΡΟΣΒΟΛΗ ΕΘΝΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΛΟΥ.
Δείτε τις πρώτες εικόνες στο βίντεο πατώντας ΕΔΩ.