Η Εθνική ομάδα πόλο ανδρών πήρε εύκολη νίκη κόντρα στη Νότιο Αφρική με 28-5 και ετοιμάζεται για τα χιαστί παιχνίδια του Ολυμπιακού τουρνουά.
Αυτή ήταν η 3η της νίκη μετά από 4 αγώνες στη φάση των ομίλων του ολυμπιακού τουρνουά πόλο των ανδρών στο Τόκιο και έτσι παρέμεινε στην κορυφή του πρώτου ομίλου, μαζί με την Ιταλία.
Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου θα περιμένει την τελευταία αγωνιστική των ομίλων για να μάθει τη θέση που καταλάβει στον όμιλο της, αλλά και τον αντίπαλό της στα χιαστί παιχνίδια, στον δρόμο προς τα μετάλλια. Απέναντι της αναμένεται να βρεθεί η Σερβία ή το Μαυροβούνιο.
Για την Ελλάδα σκόραραν όλοι οι παίκτες πλην του τερματοφύλακα, Γαλανίδη. Η «Γαλανόλευκη» θα ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της στην πρώτη φάση της διοργάνωσης, τα ξημερώματα της Δευτέρας (02.08.2021 – 05:30), απέναντι στις ΗΠΑ.
ΝΟΤΙΟΣ ΑΦΡΙΚΗ – ΕΛΛΑΔΑ 5-28
Οκτάλεπτα: 1-7, 2-5, 1-7, 1-9
Νότια Αφρική (Μάρτιν): Μάι, Καρντ 1, Ρέζελμαν, Βάντενρχοστ 1, Λόρενσον, Στόουν 2, Έβεζαρντ 1, Ρόντα, Μάργκρο, Μέιμαν, Νιλ, Στιούρτ.
Ελλάδα (Βλάχος): Γαλανίδης, Γενηδουνιάς 1, Σκουμπάκης 3, Καπότσης 3, Φουντούλης 5, Παπαναστασίου 2, Δερβίσης 2, Αργυρόπουλος 4, Μουρίκης 1, Κολόμβος 1, Γκιουβέτσης 3, Βλαχόπουλος 2.