Ανακαλύψαμε φωτογραφικό ντοκουμέντο από τις πυρκαγιές της Αρχαίας Ολυμπίας, με τον Υπουργό Προστασίας του Πολίτη να κρατά μια μάνικα και να σβήνει με αυτοθυσία την πυρκαγιά που απειλούσε το λίκνο του Ολυμπισμού.
Σήμερα ο αρχιστράτηγος της Κατεχάκη απάντησε σε όσους τον επικρίνουν και ειδικά στην αξιωματική αντιπολίτευση αναφέροντας ότι:
“Προς ενημέρωση του ΣΥΡΙΖΑ. Αρχαία Ολυμπία την κρίσιμη νύχτα με τη μάνικα στο χέρι.
Πάρνηθα από κάτω χαμηλά έως το Πυροφυλάκιο στο Κατσιμίδι, όλες αυτές τις μέρες και νύχτες. Και στο ενδιάμεσο στο Συντονιστικό Κέντρο της Πυροσβεστικής στο Χαλάνδρι.
Και πυροσβέστης και επιτελικός. Συνεχώς παρών”.
Εμείς επιβεβαιώνουμε πως ο Υπουργός ήταν στην Αρχαία Ολυμπία τις κρίσιμες ώρες και με αυτοθυσία προέβαλε τα στήθια του και σώθηκαν τα Αρχαία και η Ολυμπιακή Ακαδημία. Έχουν λένε οι κάτοικοι σε Πελόπιο, Πουρνάρι, Μιράκα και Λιναριά, για τον Ρομπέν των Πυρκαγιών.
Μάλλον ο υπουργός θα εννοεί μάνικα το καλώδιο από τα ακουστικά του κινητού τηλεφώνου που κρατάει και τρέχει σαν λαγός….