Την πετυχημένη θεατρική παράσταση Μια γιορτή στου Νουριάν του Volker Ludwig, από τη Συντεχνία του Γέλιου σε σκηνοθεσία Βασίλη Κουκαλάνι, παρουσιάζει καθολικά προσβάσιμη στο περιεχόμενο, ύστερα από τη συνεργασία του με την Κίνηση Ανάπηρων Καλλιτεχνών, το Φεστιβάλ Ρεματιάς 2021 – Νύχτες Αλληλεγγύης, την Παρασκευή (27/8).
Πρόκειται για μια ανατρεπτική κωμωδία, που απευθύνεται σε ανθρώπους από 5 ετών, για τις προκαταλήψεις, τις σχέσεις μεταξύ Ελλήνων και μεταναστών και την πολιτισμική συμφιλίωση. Το έργο αναδεικνύει τις αρετές της ανεκτικότητας, της αλληλοκατανόησης και αυθόρμητης ταύτισης που έχουν τα παιδιά μεταξύ τους πέραν των εγκλωβισμών που επιβάλλονται από την περιχαράκωση σε εθνικότητες και κοινωνικές τάξεις. Όπως είχε αναφέρει και ο συγγραφέας του έργου για την παράσταση της Συντεχνίας του Γέλιου: «Δυστυχώς το έργο παραμένει διαρκώς επίκαιρο. Το φυλετικό μίσος και οι προκαταλήψεις μοιάζει να κερδίζουν έδαφος παντού, παράλληλα όμως φαίνεται πως υπάρχουν άνθρωποι που τα καταπολεμούν με πολυμήχανα μέσα, με φαντασία, χιούμορ και ζεστή καρδιά και αυτό μου δίνει κουράγιο και ελπίδα».
Συντελεστές:
Κείμενο: Volker Ludwig
Μετάφραση / Διασκευή: Βασίλης Κουκαλάνι
Σκηνοθεσία: Βασίλης Κουκαλάνι
Σκηνικά-Κοστούμια: Αλεξάνδρα Σιάφκου, Αριστοτέλης Καρανάνος
Μουσική: Κώστας Νικολόπουλος
Τραγούδι Παράστασης: Active Member
Επιμέλεια Κίνησης: Μαργαρίτα Τρίκκα
Σχεδιασμός Φωτισμού: Γιώργος Αγιαννίτης
Βοηθός Σκηνοθέτη: Ελίνα Μαντίδη
Διανομή: Γιάννης Βαρβαρέσος, Θανάσης Ζερίτης, Γεωργία Δελαρόχα Κυριαζή, Κωστής Ραμπαβίλας, Φανή Ξενουδάκη, Αλέξανδρος Τούντας
Διάρκεια παράστασης: 75΄