Το Σεπτέμβριο του 2018 ο κυκλώνας “Ζορμπάς” έπληξε το Δήμο αλλά και την Κορινθία συνολικότερα. Η έλλειψη αντιπλημμυρικής προστασίας είχε οδηγήσει σε μεγάλες καταστροφές στο Δήμο Ξυλοκάστρου – Ευρωστίνης.
Από την αρχή της θητείας της διοικούσας Αρχής τέθηκε ως κορυφαία προτεραιότητα η “θωράκιση” του Δήμου από πλημμυρικά φαινόμενα, τα οποία ήταν αποτέλεσμα των επιπτώσεων των έργων στη νέα Εθνική Οδό αλλά και τη νέα σιδηροδρομική γραμμή.
Είχε τονίσει ότι “δεν θα περιμένουμε καρτερικά να πνιγούμε”.
Μέσα στα δυο χρόνια που μεσολάβησαν, διεκδίκησε αυτά που δικαιούται με επιμονή, αποφασιστικότητα και τελικά με αποτελεσματικότητα.
Έτσι ο Δήμος ανακοίνωσε την εξασφάλιση 26.000.000€ (συνολικά) για αντιπλημμυρικά έργα τα οποία θα κατασκευαστούν από το Υπουργείο Υποδομών.