Ένα χρόνο μετά, δεν ξεχνώ!!!
Λαμπαδηδρομία πραγματοποιήθηκε χθες στην πρωτεύουσα της Αρμενίας, προς τον λόφο του Yerablur όπου βρίσκεται το Πάνθεον των Ηρώων, προς τιμήν εκείνων που έπεσαν κατά τη διάρκεια του πολέμου των 44 ημερών, που ξεκίνησε στις 27 Σεπτεμβρίου 2020.
Χιλιάδες αρμένιοι πολίτες απότισαν φόρο τιμής στους ήρωες που πολέμησαν κατά των εισβολέων του παντουρκισμού και του ισλαμικού φονταμενταλισμού. Κατά Αζέρων, Τούρκων και μισθοφόρων.
Επίσης στο Στεπανακέρτ, πραγματοποιήθηκε ακόμη μια πορεία με πυρσούς με τίτλο “Το Αρτσάχ Ζει” και τελείωσε στο Μνημείο του Στεπανακέρτ, αφιερωμένο στους πεσόντες στρατιώτες, όπου ένας ιερέας, ένας στρατιώτης και μια έγκυος γυναίκα στέκονται στην κεφαλή της πορείας, σύμβολα πίστης, δύναμης και διάρκειας ΖΩΗΣ.