Σοβαρά επεισόδια σημειώθηκαν το πρωί της Τρίτη έξω από το 1ο-2ο ΕΠΑΛ Σταυρούπολης, στη Θεσσαλονίκη.
Σύμφωνα με πληροφορίες από τοπικά ΜΜΕ, τα επεισόδια ξέσπασαν κατά τη διάρκεια αντιφασιστικής συγκέντρωσης κάποιων φοιτητικών συλλόγων και αριστεριστών .
Ομάδα κουκουλοφόρων επιτέθηκε στους συγκεντρωμένους φοιτητές με πέτρες, καδρόνια και φωτοβολίδες και στη συνέχεια ακολούθησε πανδαιμόνιο, με μάχες σώμα με σώμα μεταξύ των δύο πλευρών. Σύμφωνα με επιβεβαιωμένες πληροφορίες ένας από τους επιτιθέμενους κρατούσε και μαχαίρι. Με την παρέμβαση διμοιρίας των ΜΑΤ τα επεισόδια σταμάτησαν.
Η συγκέντρωση των “φοιτητών” ήταν προγραμματισμένη, μετά και την πρόσφατη επίθεση μαθητών και εξωσχολικών σε μέλη φοιτητικών συλλόγων που μοίραζαν κείμενο έξω από το σχολείο.
Οι αριστεριστές πραγματοποίησαν πορεία στους δρόμους της Σταυρούπολης, ενώ γεννά ερωτηματικά τι θέση έχουν “φοιτητές” σε γυμνάσια και λύκεια, δημιουργώντας ένα κλίμα αντιπαράθεσης. Είναι προφανές πως κάποιοι προσπαθούν μέσα από την αντιπαράθεση να στρατολογήσουν νέα παιδιά, σε ιδεολογικούς “παράδεισους”.