Η Ο.Ε. ενέκρινε το αποτέλεσμα του διαγωνισμού για την εκπόνηση της Μελέτης Αντιπλημμυρικής προστασίας Λεκανοπεδίου Ιωαννίνων, προεκτιμώμενης αμοιβής 2.300.979,59 ευρώ. Προσωρινός ανάδοχος αναδείχτηκε η Ένωση Οικονομικών φορέων «A.D.T.ΩΜΕΓΑ ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ Α.Τ.Ε. δ. τ. A.D.T. ΩΜΕΓΑ Α.Τ.Ε.».
Επίσης ανέδειξε τους αναδόχους και των παρακάτω έργων:
- «Εργασίες συντήρησης αντιπλημμυρικών έργων και καθαρισμός ρεμάτων στην Π.Ε. Πρέβεζας», προϋπολογισμού 300.000 ευρώ. Ανάδοχος: Τάσιος Αναστάσιος
- «Καθαρισμός – προστασία πρανών υδατορεμάτων ΠΕ Άρτας για το έτος 2021», προϋπολογισμού 200.000 ευρώ. Ανάδοχος: Ευ. Φελεκης
Έργα προστασίας πολιτιστικών μνημείων
Η Ο.Ε. έλαβε αποφάσεις και για δύο έργα που αφορούν πολιτιστικά μνημεία και συγκεκριμένα:
- Ενέκρινε τη δημοπράτηση του έργου «Εργασίες αποκατάστασης παλαιού δημοτικού σχολείου Άνω Κλειδωνιάς», προϋπολογισμού 115.000 ευρώ
- Ανέδειξε τον ανάδοχο (Σύμπραξη Μελετητών Δημ. Θεοδοσίου – Αγγ. Δημητρακοπούλου), του έργου: Γεωτεχνική έρευνα και μελέτη & στατική μελέτη για την αποκατάσταση του καθολικού της Ι.Μ. Προφήτη Ηλία Βίτσας, Δήμου Ζαγορίου», προϋπολογισμού 44.220 ευρώ. Οριστικός Ανάδοχος: Σύμπραξη Μελετητών Δημ. Θεοδοσίου – Αγγ. Δημητρακοπούλου.