Με στόχο την αισθητική αναβάθμιση της πόλης και την ενίσχυση της περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης των κατοίκων, η Διεύθυνση Πρασίνου & Περιβάλλοντος Δήμου Νίκαιας-Αγ.Ι. Ρέντη ξεκινά δενδροφυτεύσεις και καθαρισμούς σε διάφορα σημεία της πόλης.
Πιο συγκεκριμένα, την Κυριακή 7 Νοεμβρίου στις 9.30 το πρωί, η Διεύθυνση Πρασίνου Δήμου Νίκαιας-Αγ.Ι. Ρέντη σε συνεργασία με τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του 26ου Δημοτικού Σχολείου Νίκαιας θα προχωρήσει σε καθαρισμό του πεζόδρομου οδ. Μαραθονομάχων, με φυτεύσεις παρτεριών και με τη συμμετοχή των μαθητών του σχολείου.
Την ίδια μέρα στις 10.30 το πρωί στην πλατεία Διαμάντως Κουμπάκη, σε συνεργασία με το My Market και την Eθελοντική Ομάδα ethelon «Πάμε μπροστά δίνουμε πίσω» θα πραγματοποιηθούν δενδροφυτεύσεις, καθαρισμός γκράφιτι και βάψιμο παγκακιών.