Πολύ αισιόδοξα τα αποτελέσματα της πρώτης αποστολής για ανακύκλωση από αποτσίγαρα και φίλτρα ηλεκτρονικού τσιγάρου μέσω του προγράμματος#gopafree, μια πρωτοβουλία του πρώην ΦΟΔΣΑ, που ξεκίνησε στο νησί την προηγούμενη χρονιά.
Η 2η ανταποδοτική ανακύκλωση, μετά από τα ρούχα-παπούτσια, απέφερε τα πρώτα χρήματα στον λογαριασμό της Εθελοντικής Αιμοδοσίας Σύρου, ενός ιστορικού και πρωτοπόρου συλλόγου με τεράστια συμβολή τόσο στο νησί όσο και σε όλη τη χώρα μας.
Ο Δήμος συμμετέχει στο νέο εγχείρημα με στόχο την ανακύκλωση των αποτσίγαρων, καθώς και την ευαισθητοποίηση όλων για τους κινδύνους περιβαλλοντικής μόλυνσης από τα αποτσίγαρα.
Υπενθυμίζουμε ότι:
- Τα αποτσίγαρα είναι μια από τις πιο επικίνδυνες και ύπουλες μορφές περιβαλλοντικής ρύπανσης, διότι δεν είναι βιοδιασπώμενες.
- Τα αποτσίγαρα περιέχουν αφθονία τοξικών χημικών ουσιών και πλαστικό και εξοντώνουν αθόρυβα και αόρατα με την ένταση όπλων μαζικής καταστροφής.
- Τα αποτσίγαρα αποδομούνται με πολύ αργό ρυθμό.
- Μόνο ένα τσιγάρο σε περίπου επτά λίτρα νερού είναι θανατηφόρο για μικροοργανισμούς που βρίσκονται σε γλυκά ή αλμυρά νερά.
- Το 40% των απορριμμάτων που συλλέγονται παγκοσμίως στους καθαρισμούς παραλιών είναι γόπες. Στην Ελλάδα «παράγουμε» περίπου 22 δισ. αποτσίγαρα ή 3.500 τόνους.
- Τα αποτσίγαρα συλλέγονται μέσω του προγράμματος #gopafree της CigaretCycle, με τη χρήση ειδικών κάδων (τοποθέτηση σε επιλεγμένα σημεία), διαχωρίζονται και με ειδική διαδικασία παράγουν νέα ανακυκλωμένα βιομηχανικά προϊόντα, όπως πλαστικές παλέτες. Τα υπολείμματα χαρτιού, καπνού και η τέφρα κομποστοποιούνται και παράγεται λίπασμα.
Μπορείτε να βρείτε τους κάδους ανακύκλωσης σε όλο το νησί. Ανακύκλωση μπορείτε να κάνετε και στην επιχείρηση ή τον ιδιωτικό σας χώρο, όπως τα καπάκια σε κλειστές σακούλες με τον κάδο περισυλλογής να βρίσκεται στην είσοδο του αμαξοστασίου στην Ερμούπολη.