Τον θάνατο του γνωστού Λαρισαίου δημοσιογράφου Δημήτρη Βάλλα, ανακοίνωσε ο πρόεδρος της Ένωσης Συντακτών Ημερησίων Εφημερίδων Θεσσαλίας, Στερεάς Ελλάδας και Εύβοιας, μετά από τη μάχη που έδινε τα τελευταία χρόνια με τον καρκίνο.
Η είδηση έχει σκορπίσει γρήγορα την θλίψη στον δημοσιογραφικό κόσμο της Κεντρικής Ελλάδας, αλλά και στην τοπική κοινωνία.
Ο Περιφερειάρχης Θεσσαλίας Κώστας Αγοραστός σχετικά με το θάνατο του δημοσιογράφου Δημήτρη Βάλλα δήλωσε τα εξής: «Με βαθιά θλίψη πληροφορήθηκα ότι έχασε τη μάχη για τη ζωή ο Δημήτρης Βάλλας. Ο δημοσιογραφικός κόσμος της Θεσσαλίας, αλλά και όσοι τον γνώριζαν προσωπικά είναι σοκαρισμένοι από το θάνατο του. Ο Δημήτρης σε όλη του την πορεία ξεχώρισε για το ήθος, τον επαγγελματισμό και την ευπρέπειά του. Μα πάνω απ’ όλα για την αληθινή αγάπη του για τη δημοσιογραφία. Στην οικογένειά και τους οικείους του εκφράζω τα πιο ειλικρινή συλλυπητήριά μου».