Στην τελετή ορκωμοσίας των νέων Ευελπίδων 1ης Τάξης 2025 «ΑΝΤΙΣΤΡΑΤΗΓΟΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ ΚΑΛΜΠΟΥΡΤΖΗΣ», που πραγματοποιήθηκε στην έδρα της Στρατιωτικής Σχολής Ευελπίδων στη Βάρη Αττικής, παραβρέθηκε ο Αντιπεριφερειάρχης Ανατολικής Αττικής Θανάσης Αυγερινός, εκπροσωπώντας τον Περιφερειάρχη Αττικής Γιώργο Πατούλη.
Η τελετή πραγματοποιήθηκε παρουσία του Υφυπουργού Εθνικής Άμυνας Νίκου Χαρδαλιά, του Αρχηγού ΓΕΕΘΑ Στρατηγού Κωνσταντίνου Φλώρου, του Αρχηγού ΓΕΣ Αντιστράτηγου Χαράλαμπου Λαλούση και πλήθους ανωτάτων αξιωματικών.
Η Τάξη ΣΣΕ/2025 φέρει το όνομα του Στυλιανού Καλμπουρτζή ο οποίος έπεσε Υπέρ Πίστεως και Πατρίδος κατά την τουρκική εισβολή στην Κύπρο τον Ιούλιο 1974. Η μετακομιδή των λειψάνων του Ήρωα στην Ελλάδα πραγματοποιήθηκε τον Ιούλιο 2021, μετά από ολοκλήρωση της διαδικασίας ανεύρεσης και ταυτοποίησης, στο πλαίσιο του προγράμματος εκταφών της Διερευνητικής Επιτροπής Αγνοουμένων (ΔΕΑ) και του αντίστοιχου προγράμματος της Κυπριακής Δημοκρατίας, ενώ ο ενταφιασμός των οστών έγινε σε χώρο εντός του Μνημείου Πεσόντων Αγνώστου Πυροβολητού, στη Σχολή Πυροβολικού. Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν επίσης, μέλη της οικογενείας του Ήρωα Αντιστράτηγου Στυλιανού Καλμπουρτζή.
Συνολικά ορκίστηκαν 238 Ευέλπιδες. Υπενθυμίζεται ότι στις 21 Δεκεμβρίου του 1828 υπογράφθηκε από τον Κυβερνήτη της Ελλάδας, Ιωάννη Καποδίστρια το διάταγμα Ίδρυσης του «Λόχου τῶν Εὐέλπιδων».