Την έκρηξη της δημάρχου Τήλου Μαρία Καμμά Αλειφέρη προκάλεσε η περιπέτεια κατοίκου της ακριτικής νήσου που χτυπήθηκε από τον κορονοϊό και λόγω σοβαρού υποκείμενου νοσήματος κινδυνεύει.
Η κ. Καμμά αναρωτιέται ποίοι τελικά δικαιούνται να τους χορηγηθούν τα μονοκλονικά αντισώματα, μιας και ο Γρηγόρης Καμμάς που αντιμετωπίζει παράλληλο σοβαρό ανίατο νόσημα το ALS ( εκφυλιστική νευρολογική διαταραχή) φαίνεται να χάθηκε μέσα στον κυκεώνα των επιτροπών του γραφεικρατικού γίγαντα. Για αυτόν τα μονοκλονικά δεν έφτασαν ποτέ….
Τελικά ο ασθενής μεταφέρθηκε από την Τήλο με αεροδιακομιδή και δίνει μάχη για την ζωή του. Αν είχε έγκαιρα λάβει την αγωγή θα μπορούσε να είχε μια σοβαρή ελπίδα να κερδίσει την μάχη. Όμως είναι από την μικρή Τήλο και εκεί προφανώς δεν προβλέπεται να χορηγηθεί μία από τις 2000 δόσεις που δυστυχώς (πολύ λίγες για μια χώρα 10 εκατ.) εξασφάλισε το ελληνικό κράτος.